Jdi na obsah Jdi na menu
 


Angloarabský kůň

31. 8. 2007
Angloarabský kůň

Angloarab pochází z Británie, ale chová se na mnoha dalších místech, zejména ve Francii, kde se už 150 let věnuj velká pozornost chovu všestranných koní. V jižní Francii se stal  ,, národním koněm" a uplatňuje se i v našich chovech. Původně se choval v Hostouni na Šumavě. U nás se uplatňoval kmen Star of Hannover německého původu.

Výška: Výška angloaraba bývá mezi 16 a 16,3 pěsti (162,5 - 165,6 cm).

Hlava: Hlava se podobá více plnokrevníkovi než arabovi. Profil je rovný, uši pohyblivé, oči výrazné. Plemeno nená uznaný standard; blíží se většinou víc plnokrevníku, ač jinak celkový vzhled odpovídá arabskému původu. Angloarabové z jihozápadu Francie jsou lehčího typu a uplatňují se ve zvláštních dostizích.

Chod: angloarab není tak rychlý jako plnokrevník, ale je velmi živý a výkonný a vyniká korektností chodů.

Chov pro postavu: V Británii je obvyklé nakrývat plnokrevné klisny arabskými hřebci, protože ptomci pak převyšují rozměry své rodiče. Křížení plnokrevného hřebce s arabskou klisnou dává odchovy menší, méně žádané.

Zdatní koně: Angloarabi z Pompadouru jsou větší a svalnatější a vynikají jako skokani. Odchovávají zde silné koně nejlepšího typu, kteří se hodí k dostihům, skokovým soutěžím, terénní jízdě i k drezúře. Může sloužit i jako lehký kočárový kůň a u nás se před válkou uplatnil i v armádě.

Obrazek

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář